Menü

Öğrenci-Veli
Bilgilendirme Sistemi

Kullanıcı Tipi:

Kurum Kodu:
Kullanıcı Kodu:
Şifre:

Uyarı
Şifrenizi girdikten sonra sayfaya girişte problem yaşıyorsanız;
Internet Explorer Açılır Pencere Engelleyicisini kapatmak için:

1. Araçlar'ı tıklatın.
2. Açılır Pencere Engelleyicisi'nin üzerine gelin.
3. Açılır Pencere Engelleyicisini Kapat'ı işaretleyin.
----
Google Toolbar yüklü ise:
1.Google Toolbar üzerinden,
"pop-up blocker"ın yanındaki Kırmızı yuvarlak olan butona tıklayınız.

YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)

 Nedir Bu YGS?

    Tek oturumda yapılan sınavdır. Mart ayının sonunda ya da nisan ayının ilk haftalarında yapılmakta olan YGS de toplamda 160 soru sorulacak. Sana bu 160 soru için ne kadar süre verilecek biliyor musun: sadece 160 dakika.  Yani her soru için 1 dakikan var. YGS’de sana bir tek kitapçık ve bir adet de optik form verilecek. Bu sınavın diğer bir özelliği de liselerin ortak müfredatından soru sorulacak olması. İster meslek liseli, ister fen liseli olsun tüm öğrencilerin ortak gördüğü derslerden soru sorulacak. Bu da demek oluyor ki sorular daha çok 9. Sınıftan çıkacak. YGS sorularının bir özelliği de yorum ağırlıklı olması. Yani YGS’de direk bilgi sorusu sorulmayacak.  

 

     “Bu sınava girmesem olur mu?” diye bir düşüncen varsa hemen unut. İster açıköğretim iste, ister mühendislik, ister meslek liseli olarak kendi alanında 4 yıllık bir bölüme gitmek iste, ister güzel sanatlar fakültesine, polis meslek yüksek okuluna ister bu sınava girmek zorundasın arkadaşım. Bu sınava girmeyecek bir tek grup var, o da meslek lisesi mezunu olup da kendi alanında 2 yıllık bir bölüme sınavsız geçiş yapacak öğrenciler. Ayrıca Polis Meslek Yüksek Okulun'a ya da Astsubaylık okullarına girmek için yine YGS’ye girip belli bir puan barajını aşman gerekiyor. Onun dışında üniversite düşünen herkes bu sınava girecek. Hem de paşa paşa.

 

YGS Ne İşe Yarar Ki?

 

     YGS birçok işe yarar. Çalışkan öğrenci ile tembel öğrenciyi ayırt etmeye, kazık sorular sormaya, nice anne-babaları kızdırmaya, dershanelere kazanç sağlamaya yarar diyebiliriz. Bunlar işin esprisi tabi. YGS kısaca şu işlere yarar:

 

  • Meslek liseli değilsen ve 2 yıllık (önlisans) bir bölüme yerleşmek istiyorsan sadece YGS ile bu hedefine ulaşabilirsin.
  • Açıköğretim Fakültesinden 4 ya da 2 yıllık bir bölüm düşünüyorsan bu bölümlere sadece YGS ile girebilirsin.
  • Diyelim müzik, sanat, spor gibi dallarda özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölüme yerleşmeyi düşündün. Yine YGS’ye girip 140 barajını geçmelisin.
  • Ya da 2 yıllık astsubay (kara, hava, jandarma, sağlık, bando) ya da polis meslek yüksekokullarına gitmek istiyorsun. Yine YGS’ye girip belirli puanı geçmelisin.
  • Meslek Lisesi öğrencisisin ve kendi bölümünün devamı niteliğine bir 4 yıllık (lisans) bölümlerine (Teknoloji, turizm, sanat ve tasarım fakültelerine)  yerleşmek istiyorsun. Bunu sadece YGS ile yapabilirsin.

 

YGS’deki Bölümler ve Soru Sayıları

 

     YGS’de toplamda 160 soru bulunduğunu söylemiştik. Bu 160 soru 4 temel teste dağılmış durumda. Aşağıdaki tabloda YGS’de yer alan test adlarını ve soru sayılarını görebilirsin.

 

 

TEST ADI

SORU

SORU

DERS SORU SAYILARI

Türkçe

40

160 dakika

40 Dil ve Anlatım

Sosyal

40

17 Tarih - 14 Coğrafya - 9 Felsefe

Matematik

40

30 Matematik - 10 Geometri

Fen

40

14 Fizik - 13 Kimya - 13 Biyoloji

 

 

 

 

YGS’de Puanlar Nasıldır?

     Arkadaşım YGS’de maksimum alabileceğin puan 500. Yani tüm soruları cevaplarsan 500’lük bir öğrenci olursun. “Peki, en düşük puan kaç?” diyorsun değil mi? Bu puan da 100.

 

     Sınavsız geçiş dışındaki 2 yıllık bölümleri ve açıköğretimin 4 yıllık bölümlerini seçebilmek için YGS’de 140 puan barajını geçmen gerekiyor. Eğer meslek liseliysen ve lisenin devamı niteliğinde olan 4 yıllık bir bölümü (teknoloji, turizm ile sanat ve tasarım fakültelerindeki bölümleri) seçeceksen YGS’den 180 ve üzeri puan alman gerekiyor. Ancaak, 140 ve 180’i geçmen kesin yerleşeceğin anlamına gelmez, bunu bil. Bu barajları geçersen tercih yapma hakkı kazanırsın, yerleşme hakkı değil.

 

YGS’de Kaç Çeşit Puan Türü Var?

 

     YGS’de 6 adet, evet yanlış duymadın 6 adet, puan türü var. “Neden bu kadar puan türü var?” diyebilirsin. Neden biliyor musun, üniversitelerin her bölümü farklı puan türünden öğrenci alıyor da ondan. Örneğin hemşirelik diyor ki “Kardeşim benim için önemli olan ders Fen. Bu nedenle öyle bir puan türü olsun ki o puan türünde en fazla puan fen sorularına verilsin. Sonrasında ise matematik soruları gelsin.” ÖSYM de bu feryadı duyup diyor ki ”Tamam canım. Al sana bir puan türü. Adı da YGS-2”. Bu sırada Bilgisayar Öğretmenliği itiraz ediyor: “Hayır efendim, matematik sorularına daha fazla puan verilsin. Fen ikinci sırada olsun. Çünkü bilgisayar öğretmeni olacak öğrenciler için matematik dersi daha önemli.” ÖSYM Nasrettin Hoca gibi ”Sen de haklısın kardeşim” deyip bir puan türü daha üretiyor ve adını da YGS-1 koyuyor. İşte bu şekilde puan türü 6’ya kadar çıkıyor. Buradaki espriyi sanırım anladın. Farklı puan türlerindeki derslerin ağırlıkları ve katsayı değerleri de farklı. Şimdi bu puan türlerini ve testlerin puan türündeki ağrılıklarını beraberce görelim.

 

 

YGS-1

YGS-2

YGS-3

YGS-4

YGS-5

YGS-6

YGS-Türkçe

20

20

40

30

37

33

YGS-Sosyal

10

10

30

40

20

20

YGS-Matematik

40

30

20

20

33

37

YGS-Fen

30

40

10

10

10

10

 

 

     Bu listedeki testlerin ağırlıklarına bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz değil mi? Sayısal bölümler YGS 1-2 ile, sözel bölümler YGS 3-4 ile, eşit ağırlıktaki bölümler ise YGS 5-6 ile öğrenci alacaklar.

 

     “Hocam benim tüm YGS puanlarım hesaplanacak mı?” diye soruyorsun. Eğer sınavda “sıfır” çekmezsen ki ihtimal bile vermiyorum tüm YGS puanların hesaplanacak.

 

     Şimdi de “Hocam hangi bölüm hangi puan türünden alıyor?” diye merak ediyorsun? Ahh, senin şu merakın yok mu? Hangi bölümün hangi puan türünden öğrenci alacağını bu broşürün ilerleyen sayfalarında bulabilirsin. YGS ile işimiz şimdilik bitti. Gelelim LYS’ye.

Önceki: Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP)-Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP)
Site İçi Arama
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
İstatistikler
Toplam: 72087
Aktif: 1
Bugün: 15
Dün: 56
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal